Kõndivad doonorid

Kõndivad doonorid on eelnevalt testitud inimesed, kellelt saab erakorralises olukorras verd koguda.

 

Nagu paljud teisedki elukriitiliste olukordadega seotud algatused sai nn. “kõndivate doonorite” kasutamine alguse sõjameditsiinist.

 

Enamikel juhtudel on nad O veregrupi doonorid, kellel on madal loomulike antikehade tiiter. Selliselt kogutud täisveri on mõeldud situatsioonideks, kus logistilistel põhjustel pole verekomponendid kättesaadavad või on varud ebapiisavad.

 

Kuigi kõndivad doonorid on eeskätt mõeldud militaarseks kasutamiseks, saab neid rakendada ka masskatastroofides või teistes eriolukordades. USA-s (Walking donorsWalking Blood Bank) ja Norras (Blood Far Forward) on kõndivad doonorid osa vereteenistuse varuplaanist. Palju kasu saavad kõndivatest doonoritest ka need riigid, kus ei ole head verepankade võrgustikku. Näiteks, sureb WHO andmetel arengumaades sünnitusjärgsesse verejooksu ligikaudu 100 000 naist aastas. Just nendele riikidele mõeldes, loodi USA-s liikuva verepanga komplekt Bloodpak, mis sisaldab kõike vajalikku vere kogumiseks ja ülekandmiseks alates desinfitseerimisvahenditest, plaastritest, steriilsetest kateetritest ja nõeltest kuni veregrupi ning infektsioonhaiguste kiirtestideni.  

 

 

VIITED:

 

DSC_09831

Info