Täisveri on veredoos, mis annetatakse doonori poolt vereloovutusel ja mis sisaldab kõiki vere koostisosi ning verd hüübimatuks muutvat lahust.
Tänapäeval on täisveri enamasti lähtematerjaliks verekomponentide valmistamisel.
Alates aastast 1915 peale tsitraat-antikoagulandi kasutuselevõtmist kuni Vietnami sõja lõpuni 1975.a oli külmas säilitatud täisveri nii tsiviil- kui militaarses situatsioonis hemorraagilise šoki ravi põhikomponent.
Võimalusel teostati ka sooja täisvere otseülekannet inimeselt inimesele, kuid seda oli kiiretes situatsioonides keeruline korraldada.
Üleminek komponent-teraapiale algas möödunud sajandi 70-ndatel, kui täisverest hakati valmistama erütrotsüütide suspensiooni, värskelt külmutatud plasmat, krüopretsipitaati ja trombotsüütide kontsentraati.
Komponent-teraapia eeliseks loeti pikenenud säilivusaega ning võimalust manustada patsiendile seda, millest tal täpselt puudus oli. Näiteks kehvveresuse korral erütrotsüüte.
Ägeda massiivse verejooksu korral kaotab patsient kõiki komponente samaaegselt ning juhtivaks sümptomiks võib kujuneda koagulopaatia ehk hüübimatus, sest kaotatakse ka trombotsüüte ning hüübimisfaktoreid, mis sisalduvad plasmas. Selle vältimiseks kasutatakse massiivse vereülekande korral vere asenduseks komponentide suhet 1 ühik erütrotsüüte : 1ühik trombotsüüte : 1ühik plasmat . Sellisel ülekandel saadakse lahja verekomponentide segu hematokritiga 29% ning hüübimisfaktorid on lahjenenud umbes 62% võrreldes täisverega. Massiivse komponent-teraapia puhul kantakse patsiendile kaasuvalt üle komponentides sisalduvat antikoagulant- ja säilituslahust, mida patsient ei vaja ja mis süvendavad koagulopaatiat ning atsidoosi.
Täisvere dooside hematokrit on 35-38% ja hüübimisfaktoreid umbes 85% võrreldes predonatsiooni tasemega. Täisvere doosides on palju vähem antikoagulante ja säilituslahust.
Ägeda verejooksu korral oleks kiireks hemostaasi saavutamiseks parim variant doonori täisveri, milles on kõik vajalikud komponendid õiges vahekorras.
Sõjameditsiini kui ka tsiviilelanikkonna traumapatsientide võrdlusuuringud täisvere ja komponent-teraapia kasutamise vahel näitavad, et täisvere ülekandmine võib oluliselt tõsta ellujäämise tõenäosust kui vereülekande saab teha võimalikult kiiresti, juba enne haiglasse jõudmist.
Selleks on Põhja-Eesti Regionaalhaiglast startivatele päästekopteritele ja reanimobiilidele kaasavõtmiseks valmis pandud spetsiaalselt töödeldud täisveri. Sellest on eemaldatud leukotsüüdid ning see veri on O RhD positiivse veregrupiga ja madala loomulike antikehade (anti-A, anti-B) tiitriga. See veri ei vaja sobitamist ning on mõeldud hemorraagilise šoki vältimiseks mistahes vanuses ja soost patsientidele.