Uudised

 

DOKUMENTAALFILM „VERE LUGU. 80 AASTAT DOONORLUST EESTIS“

 

16. mail 1941. aastal teatas Vabariikliku Vereülekande Jaama peaarst dr Herman Paul Rossmann haiglatele, et jaam on alustanud tegevust ning haiglatel on võimalik saada verd transfusioonideks. Selleks, et tähistada veredoonorluse sünnipäeva ja näidata doonorluse arengut läbi kaheksakümne tegevusaasta, valmis 2021. aastal dokumentaalfilm Vere lugu. 80 aastat doonorlust Eestis | Verekeskus – YouTube

 

Selles lühifilmis on põnevaid kaadreid kaugest vereteenistuse ajaloost ja huvitavaid meenutusi staažikatelt verekeskuse töötajatelt ja doonoritelt. Film jutustab meile sellest, kuidas on 80 aasta jooksul muutunud vereloovutuse tehnoloogiad ja viisid, aga üks, mis siiani kehtib – vere ainsaks allikaks on teine inimene. See on lugu vereloovutamise headest ja kasulikest omadustest ning selle elupäästvast vajadusest.

Filmi režissöör-produtsent on Madis Ligema. 

 

Filmi valmimist rahastas Sotsiaalministeerium ja esilinastus toimus rahvusvahelisel veredoonorluse päeval – 14. juunil 2021, veredoonorlus 80 juubeliüritusel. Filmi aitas levitada ERR.

 

 

ITK VERETEENISTUS VÕTTIS KASUTUSELE VEREKOMPONENTIDE ANDMEPÕHISE SOBIVUSKONTROLLI (VASK) EHK ELEKTROONILISE SOBITAMISE

 

Alates esmaspäevast, 9. augustist 2021 on Ida-Tallinna Keskhaigla vereteenistuses kasutusel verekomponentide andmestikupõhine sobivuskontroll (VASK) ehk elektrooniline sobitamine (electronic computerized crossmatch).

 

„VASK-i korral  patsiendi ja doonori verd enam füüsiliselt kokku ei panda ning  nende veregruppe võrdleb valideeritud infosüsteem,“ selgitab vereteenistuse juhtivarst dr Renna Truus. „VASK-i saab teostada patsiendile, kelle ABO/RhD veregrupp on kaks korda määratud, kusjuures viimane määramine toimub  käesolevast vereproovist ning erütrotsütaarsete antikehade skriining on negatiivne. VASK-i ei teostata tüpiseeritud antikehadega ning positiivse antikehade skriininguga patsiendile,“ lisab dr Truus.

 

VASK on maailma tervishoius levinud 1990. aastatest. 2014. aastast on seda kasutanud Põhja-Eesti Regionaalhaigla verepank. AS Nortali poolt teostatud eLabori kolme-aastase arenduse viimase etapina on Ida-Tallinna Keskhaigla nüüd teine meditsiiniasutus Eestis, kus VASK-i toimib. 

 

 

Info